A.K.A.

Narozen: 25. 9. 1976

Šermuje od: 1997

Učí od: 2007

lektor škol: italská škola Magisterium: mladší tovaryš - italská škola

AKA a já:

„Proč šermuji? Miluju naši historii, studoval jsem archivnictví a pomocné vědy historické a byl jsem zároveň blázen do asijských bojových umění, než se mi poodkryla zdejší tradice a dávno zapomenuté styly. Logicky se to protlo, a tak jsem vykročil evropskou cestou bojovníka. Našel jsem na ní spousty zážitků, skvělých lidí a perfektní způsob vybalancování tvořivé a destruktivní energie. Jakýsi zen nebo harmonii. Nechci znít příliš „východně“, čistě ilustračně – hybnou sílu veškeré existence představují protichůdné principy, jing a jang, a lidé přirozeně, ať už vědomě či podvědomě potřebují vyrovnat jejich hladiny. Člověk se „vybije“ a současně může být kreativní. K tomu vedu i své žáky. A.K.A. charakterizuje pohodová parta, inspirativní spolupráce. Učíme se fungovat jako tým, avšak ne na úkor prostoru pro individuální rozvoj a realizaci. Žáci jsou zrcadlem lektora, zpětně se tudíž dozvím mnohé o sobě. Jsem přesvědčen, že žádný z A.K.A.lektorů se do tohoto zrcadla nestydí podívat 🙂 Představujeme školu s dlouholetou tradicí a zároveň sledujeme nejnovější trendy, neustrnuli jsme v nějakem zkostnatělém systému co se týče metodiky, monitorujeme nejnovější poznatky na poli historického výzkumu i v oblasti přenášení boje na scénu. Pro mně osobně jsou největším důkazem kvality fungující vztahy mezi jednotlivými lektory A.K.A. a jejich studenty, kteří se mohou sami stát lektory nebo členy širšího či užšího teamu A.R.G.O. Výsledkem je, že si studenty dokážeme udržet, vracejí se k nám v rámci profesní spolupráce, přinášejí inovativní nápady, ať už se jedná o mládež, která prošla našimi ateliéry a vrátila se po studiu, nebo třeba umělce, včetně zahraničních herců a choreografů“

Zdeňkův šermířský životopis se začíná psát rokem 1997, kdy absovoval svou první týdenní školu pod záštitou Magisteria. V roce 1998 mu spolupráci nabídl Petr Nůsek v rámci agentury A.R.G.O. U něj se dále učil a podílel na kulturních akcích a vystoupních v ČR, Itálii, Německu, USA.

Od roku 2000 sbírá zkušenosti na filmových/divadelních projektech (např. Mlhy Avalonu, Johanka z Arku, Krev Templářů, Borgia, 1864) Prošel německou, italskou, a školou šavle v systému Magisteria, i v současné době se pravidelně účastní seminářů pod vedením Petera Kozy, Petra Nůska či Petra Vytopila. Jako A.K.A. lektor italské školy v Českých Budějovicích působí od roku 2007.

Žemla je zasloužilým otcem tří dětí, takže mu moc volného času na jiné záliby nezbývá. Pracuje se dřevem (nikoli jako lektor), pod jeho rukama vzniklo mnoho divadelních rekvizit, zbraní a hraček. Mimo jiné je talentovaným kejklířem, ohnivým mužem, lukostřelcem, turistou a florbalistou.